Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Jan Orth

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
23. 12. 1834
Místo narození
Jindřichův Hradec (okres Jindřichův Hradec)
Datum úmrtí
05. 07. 1887
Místo úmrtí
Jindřichův Hradec (okres Jindřichův Hradec)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Od října 1868 působil jako ředitel hlavní školy v České Třebové a od října 1874 jako ředitel měšťanské školy v rodném Jindřichově Hradci.
Gymnaziální vzdělání získal ve svém rodišti. Následně odešel na pražskou univerzitu, kde se věnoval studiu historie, podle jiného pramene studiu filologie. Od r. 1858 zastával učitelské místo suplenta (pomocného učitele) postupně na gymnáziu v Bánské Bystřici, od r. 1859 na klatovském gymnáziu a v letech 1861-1867 na c. k. německém gymnáziu malostranském v Praze.
Od října 1868 byla v České Třebové otevřená nová hlavní škola, jejímž ředitelem se stal. Tato škola byla čtyřtřídní, přičemž třídy byly dělené na chlapeckou a dívčí, na rozdíl od dřívější trojtřídní, v níž rozdělená byla jen první třída. V nové škole jako učitelé působili M. Matyáš, Fr. Krejčí, F. Paukert, J. Tykač, Fr. Škrabal a E. Jiroušek. R. 1869 přibyl Vilém Srůček. Později nastoupili Ferdinand Sommer a Josef Vogel. Dále podle Laškových Zapadlých osvícenců byla českotřebovská čtyřtřídní škola roku 1871 rozšířena na pětitřídní chlapeckou a dívčí, přičemž ředitelem byl jmenován Felix Paukert. Jan Orth byl kvůli opozici vůči novým školským zákonům ze školy propuštěn.
Jan Orth byl činný také veřejně. Na sklonku 60 let a na počátku 70. let 19. století se v Česku konaly tábory lidu jako výraz apelu Čechů ve směru zrovnoprávnění Rakousku podobně jako dosáhli zrovnoprávnění Maďaři rakousko-uhrským vyrovnáním (1867). Na Horách u České Třebové se takový tábor lidu konal 28. srpna 1870 za účasti několika tisíc lidí. V čele pořadatelů stál Alexandr Vrba (toho času českotřebovský starosta a čerstvě zvolený zemský poslanec za města Lanškroun, Česká Třebová a Ústí nad Orlicí), místopředsedou byl Jan Orth. Ten také tábor lidu na Horách na louce pod rybníčkem zahajoval. Za předsedu byl tehdy zvolen děkan Josef Tupec.
Od února 1873 získal Jan Orth místo učitele měšťanské školy v Lomnici na Jičínsku.
Poté co složil zkoušky pro měšťanské školy a na přímluvu svého švagra, radního Jindřichova Hradce Ignáce Lofflera a dalších byl na konci září 1874 jmenován prvním ředitelem nově zřízené trojtřídní měšťanské školy v rodném Jindřichově Hradci. Na počátku školního roku 1883-84 byl rovněž pověřen správou školy chlapecké. V Jindřichově Hradci se angažoval i veřejně. Od r. 1883 působil v nově zřízeném odboru muzejním při městském zastupitelstvu. Muzeum podpořil také dary cenných sbírkových předmětů. Od r. 1884 byl městským zastupitelem.
Pokud jde o literární činnost, stěžení spisy jsou tři: r. 1870 vydaný Topograficko-statistický slovník Čech či podrobný popis všech měst, městysů, vesnic, pak zámků, dvorů, továren..., druhým je Dalimilova kronika česká z r. 1874, jejíž podtitul uvádí, že "poznámkami opatřil Jan Orth" a třetím dílem je vlastním nákladem vydaný Nástin historicko-kulturního obrazu Jindřichova Hradce. Tyto jsou doplněné řadou drobnějších prácí.
Zemřel v červenci roku 1887, přičemž obci odkázal svou knihovnu, která se později stala základem knihovny obecné, a Ústřední matici školské odkázal 200 zlatých. Jeho dědici věnovali výtěžek Nástinu městskému sirotčinci.

Autor
Petra Márová (Text redakčně upravila)
Ověření
Digitalizovaná kniha Kryšpín Vojtěch. Obraz činnosti literární učitelstva českoslovanského za posledních 100 let. Vydal M. Knapp, Praha, 1885.
Dr. František Lašek. Zapadlí osvícenci F. E. Welz, F. M. Klácel a Dr. F. Rybička. Vydal František Lukavský, Česká Třebová, 1946.
Digitalizovaný měsíčník Jindřichohradecka Zlatá růže. 1994, číslo 7. Jindřichův Hradec.
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2649 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.